Aristokrat Sözlük+.
Aristokrat sözlük, uygarlık ve bilgi fışkıran asalet timsali bir ortam oluşturmayı hedefleyen bir sözlük+'dır.
391 yazarı var.

19-25 haziran 2017 25'inci istanbul lgbti+ onur haftası

1.
aramızda ne var? temasıyla lgbtı+ onur haftası gönüllüleri tarafından taksim ve çevresindeki çeşitli mekânlarda düzenlenecek etkinliklerin yapılacağı etkinlik programının adı. bu programda panel, forum, atölye, tiyatro gösterisi gibi pek çok ücretsiz etkinlik düzenlenecek(*: 2).

temayla ilgili çağrı metni için(*: 3):
Sürprizbozan'ı aç/kapat

“iki şeyi birbirinden ayıran uzaklık…” diyor türk dil kurumu “ara” kelimesinin anlamı için… bu yıl, tdk’nın kelime anlamlarına yaptığımız müdahalelere devam ederek, aramıza giren kötülükleri konuşmak, iyi olanlara tutunmak ve kelimenin taşıdığı olumsuz tınıyı tersine çevirmek istiyoruz. istanbul lgbti+ onur haftası olarak 25. yılımızda soruyoruz: “aramızda ne var?”

peki, gerçekten, aramızda ne var? önce derneklerimizi kapatmaya çalışan, son iki yıldır da yürüyüşümüze saldıran, bir araya gelmemizi istemeyen devlet var. adaletle aramızda hande kader’in ve ahmet yıldız’ın katillerini yakalamayan cinsiyetçi, eril hukuk var. emeğimiz ile aramızda “genel ahlak yasası”, patronlar ve pezevenkler var. kent ile aramızda bizi gettolara hapseden, kenti şekillendiren bir iktidar, evlerimizi mahallelerimizi elimizden alan kentsel dönüşüm; sokaklar ile aramızda, yürüyüşlerimize saldırı çağrısı yapan, devletin ve adil olmayan hukukun açıkça desteklediği paramiliter gruplar var.

bunların da ötesinde, tüm toplumu tahammülsüzlüğe, kendisi gibi olmayanı kabul etmemeye sürükleyen büyük bir kutuplaşma var. bu kültür artık öyle köklü, öyle güçlü, öyle yerleşik ki, kendi dayanışma ağlarımıza da sızıyor, mücadele alanlarımıza etki ediyor. aramızda, bizi böyle bölecek, uzaklaştıracak, öfkelendirecek ne var?

aramızda ne var? farklılıklar, uçurumlar, nefret, ön yargılar, cinsiyet, kutuplaşma, sınırlar, savaş, sansür, iktidar, nefret, şiddet… inatla tutunduğumuz aşklarımız; ellerimiz, dokunuşumuz ve birbirimize duyduğumuz arzu var. aramızdaki tüm bu kötü, umutsuz görünen şeylere rağmen paylaşmaktan, dayanışmaktan, bir arada olmaktan aldığımız güç var. bizi incitmek için söylenen kelimelere sahip çıkan cesaretimiz; yılmadığımızın en büyük kanıtı, kentin en ücra sokaklarında yankılanan kahkahamız ve neşemiz var. farklı biçimlerde, farklı görünümlerde, farklı tatlarda, uzun, kısa, şişman, zayıf, güzel, çirkin, bazen tanımlayamadığımız, bazen de hiç bir tanımlamaya sığmayan, nefes alan, orgazm olan, yürüyen, yaşayan, var olan bedenlerimiz var.

bir arada durmanın her zamankinden daha hayati olduğu bu dönemde, bizi bölen ve bizi birleştiren şeyleri konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. gördüğümüz tüm baskılara rağmen 25 yıldır burada, bu sokaklarda, bu ülkede, bu toplumda var olmamızı sağlayan, aramızda çok güzel şeyler var. içinde bulunduğumuz umutsuzluk, sürüklendiğimiz atalet haline direnmek için birbirimize tutunmayı öneriyoruz.

25. istanbul lgbti+ onur haftamız kutlu olsun!


hangi tarihte hangi etkinliğin düzenleneceğiyle ilgili görseller için(*: 4):

kaynaklar:
1) görsel: istanbul lgbti+ onur haftası / istanbul lgbti+ pride week adlı facebook sayfasında 28 mayıs 2017 tarihinden yayınlanan görsel.
2) lgbtı+ onur haftası - http://tr.prideistanbul.org/anasayfa...
3) lgbtı+ onur haftası: "onur haftası hakkında" - http://tr.prideistanbul.org/hakkimiz...
4) lgbtı+ onur haftası: "etkinlikler" - http://tr.prideistanbul.org/etkinlik...
4 0 gibi0
esdemirei


(#45645) 11 ay önce

1
© copyright 2012 - 2017 sözlük artı

Adminler:

tahta fobisi olan öğretmen

Modlar:

internal server errormelodialagertha

Tanıtım Uzmanı:

Henüz hiçbir tanıtım uzmanı bulunmuyor.

Aristokrat Sözlük+ Kuralları

  1. sözlük+ genel kuralları'na ek olarak:
  2. Aristokrat sözlük+'da kurallar formatı kesin çizgilerle belirlemez. Ne tür içeriğin istenmediğine dair bir fikir verir. Moderasyonda esas, yönetimin kalite anlayışıdır.
  3. Anket başlıkları açılması tercih edilmez. Anket başlıkları için Anket Sözlük+'ya kaydolun.
  4. Entry'lerin tanım veya tanım devamı niteliğinde olması, bilgi veya deneyim içermesi zorunludur.
  5. Irkçı, cinsiyetçi, ayrımcı ifadeler ve imalar içeren entry'ler ve bu gibi entry'lere davet niteliğindeki başlıklar uçurulur.
  6. Sadece kısa cümlelerden ibaret entry'ler giriyor olmanız uzun vadede aristokrat sözlük+'dan birkaç günlüğüne uzaklaştırılmanıza sebep olabilir.
  7. Aristokrat Sözlük'de sataşmalar hoş karşılanmaz. Seviyeden ödün veren tartışmalarda, iki yazarın da cevap niteliğinde yazılmış tüm entry'leri hakaret şartı aranmaksızın silinir.
  8. nickaltı başlıkları yasaktır.
devamını oku

Dehşet+

Türkiye'nin uykusuzluk kaynağı