Sözlük Artı.
(31) türlü geliştirmemesi ve bizi özgün kılan
Burası Bomboş!

Burada yeni başlıklar görmek için, birkaç sözlüğe katılabilirsin.
SÖZLÜKLERİ KEŞFET

Sık Sorulan Sorular

Sözlük Artı Nedir? Nasıl yani? Sözlük Artı bir sözlük değil mi? Sözlüklerde nasıl başlık oluştururum? Aynı başlıktan iki tane gördüm. Bu normal mi? Oluşturduğum başlıkta yazım hatası yaptım. Düzenleyebilir miyim? Profilimdeki sayılar neyi gösteriyor? Yazar etki puanı ne demek? Karma ne? Benim veya arkadaşım hakkındaki olumsuz içerikleri kaldıracak mısınız? Kişisel bilgi paylaşabilir miyim? Politik fikir belirtebilir miyim? "sözlük+'lar" nedir? Sol Frame nedir? Her sözlüğün kendi kuralları mı var? Ya bir sözlüğün yöneticileri kötüyse? Buradaki sözlükler aslında kategori değil mi? Açtığım sözlüğü yönetmek zorunda mıyım?


Sözlük Artı Nedir?

Sözlük Artı, kendi sözlüğünü açmak isteyenler için bir barındırma servisidir. Barındırdığı konsept sözlüklere tek bir hesapla katılabilir, katıldığınız sözlükleri sol frame'inizde görebilirsiniz. Artık yazarı olmak istemediğiniz bir sözlüğü kolaylıkla bırakabilirsiniz.
Nasıl yani? Sözlük Artı bir sözlük değil mi?

Hayır, Sözlük Artı bir sözlük değil. İsteyen herkesin sözlük açabildiği bir alan. Biz açılan bu sözlüklere sözlük+'lar diyoruz.
Sözlüklerde nasıl başlık oluştururum?

Başlık açmak istiyorsanız, önce açmak istediğiniz başlığı aratın. Çıkacak sayfadan başlığı oluşturabilirsiniz. Bu sayede başlığın çoktan açılıp açılmadığını görebilirsiniz.
Aynı başlıktan iki tane gördüm. Bu normal mi?

Her sözlük+, ayrı bir sözlüktür. Mehmet Sözlük'te google başlığının olması, Teknoloji Sözlük'te google başlığının açılmasına engel değildir.
Oluşturduğum başlıkta yazım hatası yaptım. Düzenleyebilir miyim?

Başlıkları düzenleyemezsiniz. Başlığın düzeltilmesi için, bulunduğu sözlüğün yönetimine ulaşmanız gerekir.
Profilimdeki sayılar neyi gösteriyor? Yazar etki puanı ne demek? Karma ne?

Profilinizde size dair iki değerlendirme puanı göreceksiniz. Bunlardan biri yazar etki puanı, diğeri ise karma. Yazar etki puanı yazdıklarınız sayesinde arama motorlarından siteyi bulan kişi sayısıdır. Kısacası etki puanı, ne kadar kaliteli içerik ürettiğinizi gösterir.

Karma ise aldığınız oylar, oy alma sıklığınız, entry yazma sıklığınız ve yazdığınız entry'lerdeki anlamlı kelime uzunluğu gibi pek çok parametreye göre belirlenir. Karma, sözlüklerde ne kadar sevildiğinizin bir göstergesidir.
Benim veya arkadaşım hakkındaki olumsuz içerikleri kaldıracak mısınız?

Kullanıcılarına içerik paylaşacakları bir alan sağlayan sitelere yer sağlayıcı denir. Yer sağlayıcının içerik konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Kişiler hakkındaki ağır eleştirileri, sataşma olarak algılanabilecek içerikleri çoğu zaman kaldırmayız. Ancak hukuki veya diğer nedenlerle bu içerikleri kaldırma hakkımız saklıdır.

Sözlük Artı, olumsuz yorumları ve kime istinaden söylendiği bariz olmayan hakaretleri kaldırmaz, bu kararı içeriğin bulunduğu sözlüğün yöneticilerine bırakır. Bu kişiler Sözlük Artı'nın çalışanları veya Sözlük Artı tarafından korunan kimseler değildir. Bir sözlük yöneticisi, ilgili sözlüğü kuran kişidir veya o kişinin görevlisidir. Her ne kadar bu tür içerikler nahoş olabilseler dahi, Sözlük Artı anlaşmazlıklara hakemlik edecek bir pozisyonda değildir. Her içerik, bulunduğu sözlüğü kuranların belirlediği kurallara uymak zorundadır.

Küfür ve hakaretlerin kaldırılması konusunda uyar-kaldır prensibiyle çalışmaktayız. Eğer bir kimse şahsınıza küfür veya hakarette bulundu ise bunu iletişim sayfamızdan veya e-posta adresimizden bize bildirebilirsiniz. Lütfen bu kanalları küfür veya hakaret içermediği halde hoşunuza gitmeyen içerikleri şikayet etmek için kullanmayın.
Kişisel bilgi paylaşabilir miyim?

HAYIR. Sözlük Artı oldukça açık ve özgür bir alandır. Ancak birinin kişisel bilgilerini paylaşmak veya kişisel bilgilerine link vermek kesinlikle yasaktır. Buna isimlerin okunabildiği ekran görüntüleri(özellikle Faceook sayfalarına ait olan görüntüler) de dahildir. Kişisel bilgileri paylaşmanız, niyetinizin kötü olmadığına ikna olduğumuz durumlar hariç, anında ve hiçbir uyarı almadan yasaklanmanıza sebep olur. Yardım amacıyla bir şirketin CEO'sunun profesyonel iletişim bilgilerini paylaşmak muhtemelen sorun olmaz. Ancak zorbalık veya taciz veya insanları bu ikisinden birine davet etmek amacıyla kişisel bilgiler paylaşırsanız yasaklanırsınız.
Politik fikir belirtebilir miyim?

Elbette. Sözlük Artı farklı politikal bakış açıları arasında fark gözetmez. Aynı şekilde, politik olan ve olmayan içerikler arasında da fark gözetmeyiz.
"sözlük+'lar" nedir?

Sözlük Artı, kullanıcıları tarafından açılmış çok sayıda sözlükten oluşur. Bir sözlüğü kuran kişiler o sözlüğün yönetimini oluşturur. (Evet siz de bir sözlük oluşturabilirsiniz.) Her bir sözlüğün kendi teması, kendi kuralları, kısaca kendi konsepti bulunur. Biz bu konsept sözlüklere; sözlük+'lar diyoruz.

Burada müzikle, teknolojiyle, hatta şehrinizle alakalı bir sözlük+ bulabilirsiniz. Sözlük Artı hesabınızı kullanarak istediğiniz sözlük+'da yazar olabilirsiniz. Eğer sizin ilginizi çeken sözlüklere yazar olmak için vakit ayırırsanız, Sözlük Artı'nın sol tarafında ilginizi çekecek içeriklerden oluşan özelleştirilmiş bir sol frame göreceksiniz.
Sol Frame nedir?

Eğer ilginizi çeken sözlüklere yazar olmak için vakit ayırırsanız, Sözlük Artı'nın sol tarafında ilginizi çekecek içeriklerden oluşan özelleştirilmiş bir liste göreceksiniz. Biz bu listenin bulunduğu alana sol frame diyoruz.
Her sözlüğün kendi kuralları mı var?

Evet, her sözlük+'nın kendi kuralları olabilir. Bu kuralları o sözlük+'yı kuran kullanıcılar belirler. Bu kuralları masaüstü sitede ilgili sözlüğün sağında, mobilde ise "kurallar" düğmesine tıklayarak bulabilirsiniz.
Ya bir sözlüğün yöneticileri kötüyse?

Sözlük Artı'da artık yazarı olmak istemediğiniz bir sözlük varsa, o sözlükte yazar olarak kalmak zorunda değilsiniz. Bir sözlük+'nın yöneticileri, o sözlük+'da yazmayı seçmiş yazarlarla ters düşebilir. Bu durumda bir başka kullanıcı rakip bir sözlük+ oluşturabilir ve yazarlar o sözlük+'ya taşınmaya karar verebilir. Artık bu iki sözlük+ hangi konudaysa; yeni açılan sözlük+, o konudaki "baskın olan" sözlük+ halini alabilir.

Eğer bir sözlük+'nın yönetilme biçimiyle veya bir yöneticisiyle sorununuz varsa, lütfen önce o sözlüğün yöneticileriyle iletişime geçin. Bu sayede çoğu yanlış anlaşılma çözülebilir. Ancak lütfen aklınızda tutun: bir sözlüğün yöneticileri, kurdukları sözlüğü kendi arzu ettikleri şekilde yönetme hakkına sahiptirler. Elbette ki yasaları ve Sözlük Artı kullanım koşullarını çiğnemedikleri sürece. Yani sorun sadece ideolojik farklılıklar veya bir yöneticiyle olan kişisel davanızsa, lütfen oturma eylemi veya cadı avı yapmak yerine kendinize yeni bir sözlük açıp kendi isteğiniz doğrultusunda şekillendirin.
Buradaki sözlükler aslında kategori değil mi?

HAYIR; DEĞİL!. Bazı yeni yazarların kategori sandığı o bölümler, diğer kullanıcılar tarafından açılmış sözlükler. Tıpkı facebook grupları gibi. Örneğin Teknoloji Sözlük adlı bir sözlüğün açılması, bir başkasının Tekno Sözlük diye bir sözlük açmasına engel değil. Üçüncü bir kişi de(bu siz de olabilirsiniz) Teknolog Sözlük açabilir. Hangi sözlüğün yönetimi daha iyiyse, o sözlük popüler olur. Tanıtımını yapamayan ve yazar edinemeyen sözlükler ise bir süre sonra çöl olur.
Açtığım sözlüğü yönetmek zorunda mıyım?

Evet, açtığınız sözlük+'nın kurallarını belirlemek, tanıtımını yapmak, yazarlarınızın şikayetlerini değerlendirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Eğer sahibi olduğunuz sözlük+'daki son aktivitenizin üzerinden iki hafta geçtiyse, vekiliniz olarak belirlediğiniz moderatörünüz sizin yerinize adminlik yapabilir. Eğer hiçbir moderatörü vekil olarak atamadıysanız, moderatörleriniz yönetime uygunluk sırasına göre vekil admin olurlar. Eğer sözlük+'nızda hiçbir moderatör yoksa, yazarlarınızdan gelen başvurular değerlendirilerek bir vekil admin seçilir. Eğer hiçbir başvuru gelmezse, sözlük+'nızda entry ve başlık oluşturma fonksiyonları dondurulur.

Eğer bu iki haftadan sonra atanacak vekil, vekilliğe bir ay daha devam ederse, sözlük+ adminliğiniz düşer ve vekiliniz sözlük+'nızın yeni sahibi olur.Unutmayın: Sözlük Artı yekpare bir oluşum değil. Kullanıcıların kendi sözlüklerini açtığı bir internet sitesi.

Lisanslar:

twemoji by Twitter is licensed under CC-BY 4.0

© copyright 2012 - 2017 sözlük artı
Bu kurallara ek olarak, her sözlük+nın yönetimi kendi kurallarını da duyurabilir. Bu kurallara ilgili sözlük+'nın detaylar bölümünden ulaşabilirsiniz. Bir sözlük+'nın kurallarına uymamanız o sözlük+dan 10 yıla kadar uzaklaştırılmanızla sonuçlanabilecekken, Sözlük Artı genel kurallarını çiğnemeniz Sözlük Artı üyeliğinizin tamamen yasaklanmasına dahi sebep olabilir.